1. Targi ISH we Frankfurcie to największa na świecie i opiniotwórcza impreza branży HVAC + Water, a edycja 2025, która odbyła się w dniach 17–21 marca, po raz kolejny to potwierdziła:
- 2 183 wystawców z 54 krajów, aż 70% wystawców pochodziło zza zagranicy,
- ponad 163 000 osób ze 150 krajów odwiedziło targi w ciągu 5 dni,
- w czołówce, oprócz Niemców byli Chińczycy, Włosi, mieszkańcy Niderlandów i Brytyjczycy. Polacy dopiero na ósmym miejscu (?!).
2. Ogrzewanie, jedna z ośmiu stref tematycznych ISH 2025i obejmowała głównie hale 110, 11.1 oraz 12.0 i 12.1. Oprócz liderów branży, których produkty dominowały powierzchnią i aranżacją ekspozycji, było też wielu, często niemal nieznanych producentów, praktycznie z całego świata.
3. Pompy ciepła zdecydowanie dominowały, w każdej z wersji. Oczywiście były to głównie najbardziej popularne rozwiązania powietrze-woda, ale coraz lepiej przystosowane (czynnik R 290) do instalowania w starszych budynkach i współpracy z wysokotemperaturowymi grzejnikami.
Bardzo dużo było też popularnych na świecie pomp ciepła powietrze-powietrze, czyli klimatyzatorów, głównie w wersji z opcją ogrzewania skuteczną w niższych temperaturach.
(11).jpg)
Więcej podobnych informacji w dziale WYDARZENIA
4. Rozwiązania hybrydowe to coraz popularniejsza propozycja, nie tylko dla nie ufających całkowitemu uzależnieniu od urządzeń zasilanych prądem, ale też ze względu na ograniczenie kosztów eksploatacji. Pokazywano więc pompy ciepła współpracujące z kotłami na różne paliwa, gaz czy biomasę.
5. Magazynowanie energii i zarządzanie energią to kolejna tematyka obecna na wielu targowych stoiskach IS. Były więc różne formy magazynowania energii, w tym również w formie buforów magazynujących wodę podgrzewaną na wiele sposobów. Zwracała też uwagę duża ilość propozycji zarządzania energią, zarówno w domach jednorodzinnych, jak też w większej skali, np. osiedli. Gdy energia w domu pochodzi z różnych, głównie odnawialnych źródeł, i pojawia się w różnym czasie, inteligentne zarządzanie może przynieść znaczące korzyści ekologiczne i finansowe.
6. AI (sztuczna inteligencja) to termin, który coraz częściej pojawia się w branży grzewczej i warto zauważyć znaczną ilość różnych urządzeń, które w swojej pracy sztuczną inteligencję wykorzystują.
7. Kominków na ISH już nie ma, ale…
już dwa lata temu kominki „wyemigrowały” z hali 9. do Lipska (na głównie im dedykowaną imprezę World of Fireplaces, która w tym roku odbędzie się w dniach 28–30 kwietnia). Jednak na kilku stoiskach, głównie firm z Serbii, Bośni Hercegowiny i Rumunii, obok pomp ciepła i kotłów na biomasę można było zobaczyć nieliczne piecyki na drewno i pellet.
8. Strefa WOOD ENERGY, promująca energię z biomasy, zlokalizowana była w hali 11.0 uatrakcyjniona była pokazem piecyków firmy Wodtke. W tej strefie odbyło się też przygotowane przez kilka organizacji branżowych forum konferencyjne INITIATIVE HOLZWAERME. Poza serią wystąpień przedstawicieli tych organizacji i instytucji naukowych punktem kulminacyjnym była gala wręczania nagród OFENFLAMME. Ze 138 realizacji pieców i kominków nadesłanych z 5 krajów jury nagrodziło 5 realizacji i wyróżniło kolejne dwie.
9. Polskie firmy na ISH HVAC + Water, tematyka wiodąca ISH. Polscy producenci (podobno) radzą sobie całkiem dobrze, więc można było oczekiwać, że trafią do Frankfurtu j licznie w poszukiwaniu zagranicznych kontaktów. W końcu ISH to doskonałe miejsce (patrz wyżej), a impreza odbywa się co dwa lata. Na 2 183 wszystkich wystawców 87 było z Polski.
(6).jpg)
W interesujących nas najbardziej halach „grzewczych” byli to m.in: PLUM
TECH STEROWNIKI, PRODMAX, GALMET, KOSPEL, SUNEX, MACZKA, FROST, MB, HEWALEX, VASTI, NORDIS, SMART HP. No i oczywiście na niewielkim wspólnym stoisku IGU OZE były to firmy: KOSTRZEWA, KOŁTOŃ, HEIZTECHNIK.
Polscy producenci pokazywali praktycznie pełną ofertę rozwiązań: pompy ciepła, kotły elektryczne, zbiorniki buforowe, centrale wentylacji i rekuperacji, palniki pelletu oraz systemy zarządzania energią. Były też kotły na biomasę, ale ich ekspozycja była raczej skromna, w porównaniu z faktycznym potencjałem branży.
10. MADE IN POLAND 2025, przygotowane przez ŚWIAT KOMINKÓW wydawnictwo promujące polski rynek i polskich producentów, miało na targach ISH swoją premierę, Made in Poland to szansa na obecność na zagranicznych imprezach nie tylko dla wystawców.
PS. Kolejna edycja ISH 2027 odbędzie się 15–19 marca 2027.