Systemowe podejście od lat towarzyszy działaniom pleszewskiej firmy Brager, która projektuje i produkuje rewolucyjne na skalę Polski, Europy, a nawet świata narzędzia do kontroli, analizy i regulacji całego procesu spalania w kotłach na paliwa stałe, w tym na pellet. Gamę produktów dedykowanych kotłom pelletowym tworzą m.in. sterowniki, analizatory spalin, panele domowe i moduły rozszerzeń. Wiele z nich to rozwiązania opatentowane, co oznacza, że nie (za)oferuje ich żadna inna firma na rynku. Kocioł pelletowy wyposażony w urządzenia Brager osiąga taką sprawność, jak w warunkach laboratoryjnych, zapewnia przyjazne dla środowiska i ludzi, bezobsługowe palenie z minimalną ilością popiołu oraz daje gwarancję posiadania instalacji, która nie tylko spełnia, ale wyprzedza normy. To rewolucja w sterowaniu kotłami pelletowymi i w walce o czyste powietrze, a udział w niej może wziąć każdy – w szczególności producenci urządzeń grzewczych, którzy w pośredni sposób wpływają na to, w czym pali się w gospodarstwach domowych.
Rewolucyjne sterowanie kotła pelletowego PELE BORD 890
Kluczowym elementem ekologicznej rewolucji jest PELE BORD 890 – pierwszy w Polsce regulator z funkcją obsługi za pomocą gestów i najbardziej zaawansowany sterownik w aktualnej ofercie producenta. Urządzenie pozwala na wygodne, precyzyjne i bezdotykowe zarządzanie nawet rozbudowaną instalacją grzewczą. Posiada duży wyświetlacz pojemnościowy, nowoczesną estetykę, kompaktową zabudowę i mnóstwo praktycznych funkcji. Pracuje w nim udoskonalony algorytm automatycznej regulacji procesu spalania BRAGER EXPERT. Sterownik z algorytmem BRAGER EXPERT zapewnia przyjazne dla środowiska i ludzi, w pełni bezobsługowe palenie, zwiększa żywotność kotła pelletowego oraz daje pewność ponadczasowości wdrożonej instalacji grzewczej. Rewolucję w sterowaniu kotłami pelletowymi można wprowadzać na różnych poziomach, ponieważ w linii sterowników PELE BROD znajdują się rozwiązania od bazowego (PELE BORD 760) do premium (PELE BORD 890).
Bieżąca analiza i regulacja procesu spalania w kotłach na paliwa stałe - Analizator Procesu Spalania BCA-02 eco
.jpg)
Badania przeprowadzone przez firmę Brager we współpracy z Politechniką Poznańską jednoznacznie wykazały, że kotły w warunkach rzeczywistej eksploatacji osiągają zupełnie inne parametry niż w warunkach laboratoryjnych podczas badań certyfikacyjnych. Podczas pracy w warunkach rzeczywistych dochodzi do większej emisji zanieczyszczeń. Ponadto zmniejsza się sprawność energetyczna urządzeń grzewczych. Tylko regulacja procesu spalania w oparciu o pomiar jego jakości może zagwarantować optymalną pracę kotła w warunkach rzeczywistych. Pomiar jakości procesu spalania w kotłach na paliwa stałe zapewniają specjalne, kompaktowe urządzenia, projektowane i produkowane przez firmę Brager. O ich innowacyjności i niezawodności świadczy szereg zgłoszeń patentowych. Najnowszy Analizator Procesu Spalania BCA-02 eco to pierwsze na świecie tego typu urządzenie dedykowane wyłącznie kotłom małej mocy na paliwa stałe. Umożliwia ciągły pomiar kluczowych parametrów termodynamicznych, ich całościową analizę oraz automatyczną optymalizację procesu spalania. Jest tańsze i bardziej odporne na zabrudzenia niż sondy lambda. Pracuje z wszystkimi rodzajami paliwa i układami sterowania. Dowiedziono w badaniach, że analizator BCA-02 eco przyczynia się do istotnego zmniejszenia spalonego paliwa i zmniejszenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery.
Kocioł pelletowy z analizatorem i sterownikiem Brager - optymalny zestaw dla ekonomicznego i ekologicznego spalania
Kocioł pelletowy wyposażony w analizator BCA-02 eco i sterownik PELE BORD 890 osiąga taką sprawność, jak w warunkach laboratoryjnych, spełnia najbardziej restrykcyjne kryteria emisyjne, a nawet je wyprzedza oraz znajduje się pod stałą kontrolą. To optymalny zestaw do ekonomicznego, ekologicznego i efektywnego palenia pelletem, w czym dodatkowo każdy użytkownik może być zdalnie wspierany – przez producenta kotła, serwis, władze miasta czy instytucję odpowiedzialną za ochronę środowiska.
Efektywna produkcja i komfortowa dystrybucja energii cieplnej z kotła na biomasę
Zespół Brager pomyślał też o dodatkowych elementach systemu, które znacząco podnoszą komfort eksploatacji kotła i całej instalacji grzewczej, a pośrednio wpływają na zmniejszenie spalania. Do urządzeń tych należą: moduł sterowania przez Internet MEDIA BORD 200, panele domowe z serii RIDO BORD oraz moduły rozszerzeń o dodatkowe obiegi grzewcze CENTRA BORD 100.
.jpg)
Zdalne zarządzanie – rewolucyjne serwisowanie - MEDIA BORD Brager
Moduł internetowy z linii MEDIA BORD rozszerza funkcjonalność systemu o zdalny dostęp do wszystkich urządzeń. Użytkownik może zarządzać pracą kotła przez przeglądarkę na komputerze, smartfona czy tablet - niezależnie od miejsca pobytu, 24h/7. Za pomocą modułu MEDIA BORD sterownik łączy się z Internetem lub siecią GSM. Możliwy jest zarówno przewodowy, jak i bezprzewodowy sposób podłączenia do Internetu. Autorska aplikacja jest dostępna dla urządzeń stacjonarnych oraz mobilnych z systemem Android i iOS. Posiada intuicyjny interfejs, który w połączeniu z przejrzystą szatą graficzną gwarantuje komfort, szybkość i łatwość obsługi. Szereg użytecznych funkcji pozwala użytkownikom na precyzyjne sterowanie nie tylko samym kotłem, ale całą, nawet rozbudowaną instalacją grzewczą. Dostępna opcjonalnie karta pamięci gwarantuje bezpieczeństwo danych - nawet w przypadku czasowej utraty połączenia z siecią. Regulator wraz z modułem internetowym MEDIA BORD 200 i aplikacją mobilną tworzą system BRAGER Connect. To rewolucyjny w Polsce system zdalnej kontroli i serwisowania instalacji grzewczych. Powstał przede wszystkim z myślą o producentach, instalatorach i serwisantach kotłów, którzy mając pełny, zdalny dostęp do urządzeń użytkowników, mogą obniżyć koszty serwisu, zmniejszyć ilość reklamacji i reagować na zgłoszenia szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Zdalny serwis to mniej wyjazdów do klientów. Stała kontrola przekłada się na większą niezawodność dostarczanych urządzeń, a aplikacja pozwala nieść pomoc 24h/7.
Komfort cieplny w każdym pomieszczeniu - termostat pokojowy RIDO BORD
.jpg)
System grzewczy można wzbogacić o termostat pokojowy z linii RIDO BORD. To nowatorskie urządzenie elektroniczne, które gwarantuje utrzymanie komfortowej temperatury w poszczególnych pomieszczeniach oraz umożliwia łatwe i wygodne, zdalne sterowanie parametrami kotła. Do wyboru pozostają modele bezprzewodowe i przewodowe. Wszystkie posiadają czytelny interfejs obsługi, intuicyjną nawigację w języku polskim, duży wyświetlacz i estetyczny design. Każdy moduł wyświetla się na osobnym ekranie. Ikony są duże i czytelne, aby użytkownik od razu wiedział, którego parametru i pokoju dotyczy dany ekran. Regulator pokojowy współpracuje z dowolną automatyką firmy Brager. W najnowszym, bezprzewodowym panelu RIDO BORD 161 sterowanie opiera się na temperaturze powietrza i ogrzewania podłogowego. Urządzenie pozwala zatrzymać i rozpocząć pracę kotła pelletowego oraz zmienić parametry eksploatacyjne instalacji. Użytkownik może zaprogramować różne tryby stałe i szereg stref czasowych. Ma stały wgląd w ilość paliwa i jest od razu informowany o nieprawidłowościach w procesie spalania. Obsługa jest możliwa przez aplikację lub stronę www. Udoskonalona wersja oferuje m.in. odświeżony design, 2 kolory do wyboru, łatwiejszy montaż, czujnik światła czy podświetlane przyciski. Generuje możliwości i korzyści, których potrzebowali użytkownicy kotłów i instalatorzy.
Prosta i elastyczna rozbudowa instalacji dzięki CENTRA BORD 100
(1).jpg)
Rozbudowa instalacji często okazuje się niezbędna dla osiągnięcia pożądanej funkcjonalności automatyki kotłowej. Szybkie i proste dodawanie do instalacji grzewczej wielu nowych elementów zapewnia moduł rozszerzeń CENTRA BORD 100. Rozwiązanie jest łatwo konfigurowalne i dobrze widoczne dla systemu. Zostało zaprojektowane przez inżynierów Brager od podstaw. CENTRA BORD pozwala na podłączenie 2 dodatkowych zaworów mieszających. Wybrane automatyki umożliwiają jednoczesne podłączenie do 2 modułów. Oznacza to, że łącznie można wygodnie sterować aż 4 dodatkowymi obiegami grzewczymi!
Przełom w sterowaniu to przełom w walce o czyste powietrze
Kocioł na pellet wyposażony w rozwiązania automatycznie optymalizujące cały proces spalania to potwierdzony w badaniach naukowych sposób na ekologiczne, ekonomiczne i efektywne palenie. Dzięki funkcji zdalnego dostępu do instalacji grzewczej, profesjonaliści mogą dodatkowo wspierać emitentów w proekologicznym spalaniu. Kocioł na pellet ze sterownikiem, analizatorem spalin i opcjonalnymi elementami to także wybór przyszłości. Użytkownik nie musi się obawiać, że nowe normy budowlane wkrótce wymuszą zmianę instalacji na bardziej ekologiczną. W praktyce jedynie kocioł na biomasę jest w stanie samodzielnie spełnić aktualne wymogi dotyczące EP (zużycia energii pierwotnej nieodnawialnej przez budynek). Kocioł na pellet w świetle obowiązujących przepisów można uznać za źródło ciepła wykorzystujące OZE (odnawialne źródła energii), co z kolei pozwala inwestorom ubiegać się o wyższe dotacje rządowe.
Podobno każda rewolucja zaczyna się od iskry. Rewolucja w walce o czyste powietrze i zdrową przyszłość zaczyna się od kotła.