Chodzi nam wyłącznie o podstawowe źródło ciepła, którym jest kocioł c.o. z ręcznym lub automatycznym podawaniem paliwa stałego. Zazwyczaj będzie to urządzenie o mocy znamionowej od kilkunastu do kilkudziesięciu kW, którego zadaniem jest utrzymanie komfortu cieplnego w pomieszczeniach, a czasem również przygotowanie c.w.u., czyli ciepłej wody użytkowej.
Ze względu na obowiązujące tzw. Uchwały Antysmogowe i związane z nimi kontrole urzędników czy straży miejskiej/gminnej lub też obligatoryjne wprowadzanie danych do CEEB (system Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków), warto wiedzieć jak sprawdzić czy kocioł c.o. ma klasę i jaka to klasa. Poniżej znajdziesz schemat postępowania, jak to zrobić.
- Podejdź do kotła i sprawdź jak został oznaczony. Jeśli posiada tabliczkę znamionową, na niej powinien znajdować się zapis „klasa kotła”. Przykład poniżej.



Jeśli tak, to w dokumentach, które dostałeś wraz z kotłem znajduje się Deklaracja Producenta tzw. Deklaracja WE. W tej deklaracji znajdź, czy kocioł spełnia normę PN-EN 303-5. Jeśli spełnia, prawdopodobnie producent przebadał urządzenie i zna jego klasę. Sprawdź pozostałe dokumenty, takie jak Instrukcję Obsługi czy Dokumentację Techniczną, czy nawet kartę gwarancyjną. Prawdopodobnie w tych dokumentach będzie gdzieś podane, jaką klasę ma Twój kocioł. Jeśli w Deklaracji WE normy nie znajdziesz, a w pozostałych dokumentach również nie będzie wzmianki jaką klasę ma dane urządzenie, wtedy niestety należy przyjąć, że Twoje urządzenie to kocioł pozaklasowy / bezklasowy. Jeśli jednak w Deklaracji WE pojawia się norma PN-EN 303-5:2012 lub PN-EN 303-5:2021 lub też PN-EN 303-5:2023, zwróć się z pytaniem do Producenta jaką klasę ma Twój kocioł, podając w zapytaniu: nazwę kotła, moc nominalną i rok produkcji.
3. Znając nazwę i adres Producenta kotła oraz nazwę kotła, jego moc nominalną i rok produkcji, zawsze możesz przesłać zapytanie z prośbą o podanie klasy urządzenia, które eksploatujesz. Najlepiej zrobić to pisemnie, a odpowiedź zachować jako dokument potwierdzający klasę kotła c.o.4. Jeśli posiadasz zaświadczenie, certyfikat, świadectwo, na którym nie określono klasy kotła c.o., ale podano wartości z badań – niestety nie jesteś w stanie sam ocenić klasy kotła. Przykład takiego dokumentu poniżej.

Niestety mimo wielu ciekawych danych, które ten dokument prezentuje, nie zawiera on wielu istotnych informacji, które są niezbędne do określenia klasy kotła.
Dzięki niemu wiesz jednak kto wyprodukował urządzenie i możesz wystosować prośbę o udostępnienie właściwych dokumentów poświadczających klasę Twojego kotła.
5. Informacji na temat klasy kotła możesz również szukać:- na stronie producenta kotła,
- w bazie: file:///C:/Users/kmatuszek/Downloads/Lista_kotlow_ogrzewaczy_paliwa_stale_Ekoprojekt_Malopolska-2.pdf
- na stronie: https://lista-zum.ios.edu.pl/bepub/ben001.aspx
Powyższy tekst nie wyczerpuje w pełni poruszonego tematu, jednak mamy nadzieję, że był pomocny. Opcjonalnie: Jeśli chcesz podzielić się z nami swoją opinią lub masz jakieś pytania, zapraszamy do kontaktu.
Katarzyna Matuszek, Sławomir Stelmach