Program Czyste Powietrze i uchwały antysmogowe każą nam wymieniać kotły niespełniające wymagań zawartych w dyrektywach czy normach. Nawet te zainstalowane rok, dwa czy kilka lat temu. A ciężar udawadniania, że nie zatruwamy środowiska przerzucają na klienta, co wydaje się nie być zgodne z konstytucją RP.
Więcej podobnych artykułów znajdziesz w dziale Jak ogrzać dom?
Kocioł na ekogroszek vs kocioł na pellet
Na rynku jest wiele kotłów na ekogroszek rzekomo przystosowanych do spalania również pelletu. Jednak kotły na ekogroszek nie są w pełni zautomatyzowane, bo nie są wyposażone w układ zapłonowy paliwa z nadzorem jego spalania. Są to urządzenia półautomatyczne: mają zautomatyzowane podawanie paliwa, ale rozpala się je ręcznie, nawet te z wbudowaną zapalarką. Inna jest też zasada ich działania.
Po osiągnięciu temperatury zadanej kotła lub po dogrzaniu mieszkania do zadanej temperatury, jeśli podłączony jest termostat pokojowy mieszkania, kotły na ekogroszek przechodzą w stan podtrzymania. Wyłącza się wtedy wentylator podmuchowy, ale spalanie trwa nadal, tyle że bez nadmiaru powietrza. Dzięki temu w palenisku utrzymuje się żar w oczekiwaniu na obniżenie temperatury kotła poniżej zadanej o ustaloną wartość. Jak wykazują badania, w fazie tej emisja do atmosfery trującego tlenku węgla i pyłów jest bardzo wysoka i może ponad 20-krotnie przekraczać dopuszczalne emisje podane w normie 303-5: 2012, na którą powołują się wszystkie uchwały antysmogowe w Polsce. Proszę przeanalizować poniższy wykres potwierdzający takie zjawisko dla emisji CO.

A jak to wygląda w kotłach na pellet, czy też kotłach węglowych i kotłach na ekogroszek po wymianie palnika rynnowego lub retortowego na palnik pelletowy? Palniki na pellet są urządzeniami w pełni automatycznymi i dzięki temu osiągają wyższą sprawność energetyczną oraz niższe emisje szkodliwych substancji.
Kotły na pellet mają znacznie niższe emisje od kotłów na ekogroszek, a co najważniejsze nie mają fazy podtrzymania. Gdy temperatura w mieszkaniu jest już osiągnięta, wygaszają się – nie pobierają energii i nie emitują nic do atmosfery. A gdy temperatura na kotle zbliża się do temperatury zadanej kotła, płynnie zmniejszają swoją moc i dostosowują ją do zapotrzebowania obiektu na ciepło.
Palnik na pellet do pieca na ekogroszek stanowi interesującą alternatywę dla konwencjonalnych systemów grzewczych, aczkolwiek jego zastosowanie wiąże się z pewnym wydatkiem, znacznie niższym jednak niż wymiana kotła na nowy. W realiach cenowych 2024 roku taka modernizacja to koszt około 7.000 zł brutto, wymiana kotła zaś na kocioł na pellet 2-3-krotnie wyższy.
Zalety i wady palnika na pellet
Do korzyści należą niższe koszty ogrzewania, gdyż pellet jest tańszy od ekogroszku, a i sam kocioł zużywa mniej prądu. Łatwość obsługi to kolejny atut, ponieważ automatyczne podawanie i regulacja temperatury wymagają mniej uwagi niż tradycyjne metody.
Wadą może być to, że taka modernizacja nie zmienia nam klasy kotła, w myśl obowiązujących przepisów. Choć efekt dla środowiska jest taki sam, co potwierdzają certyfikaty. Taki sam palnik może pracować w modernizowanym kotle, jak i w nowo zakupionym kotle na pellet wielu firm.
Nie wszyscy wiedzą, że tak samo czysto można ogrzać dom zarówno nowym kotłem na pellet, jak i starym kotłęm na węgiel, miał, drewno, kiedy podda się go odpowiedniej modernizacji.
W dzisiejszych czasach stawiamy przede wszystkim na wygodę i komfort użytkowania danego urządzenia. Lubimy korzystać z możliwości technologicznych, np. zarządzania urządzeniem przez Internet czy ze smartfonu, móc podejrzeć parametry w sterowniku, jak i włączyć, wyłączyć czy tez zmienić temperaturę w mieszkaniu w sposób zdalny. Dlatego naszą propozycją jest modernizacja kotła CO poprzez założenie do niego palnika na pellet. Taka modernizacja zajmuje niewiele czasu: 3 – 4 godziny dla wprawionej ekipy i – jak się wydaje – akceptowalne koszty na poziomie około 7 000 zł brutto z montażem.
Wymieniać kocioł czy modernizować? Czy po modernizacji kotła zmieni się klasa kotła?
Firma ECO-PALNIK posiada własne laboratorium wyposażone w stanowisko z aparaturą do badań kotłów CO pod względem emisyjnym. Badaniu poddajemy wszystkie konstrukcje palników przez nas produkowanych na zgodność z obowiązującymi normami.
Jak działa palnik na pellet /kocioł na pellet?
Moc palnika jest automatycznie dopasowana do zapotrzebowania na ciepło budynku. Palniki na pellet są pełnymi automatami, pracują paląc z mocą znamionową, modulowaną bądź minimalną albo się wygaszają, gdy nie ma zapotrzebowania na ciepło. Całym ogrzewaniem zarządza termostat pokojowy w mieszkaniu, który decyduje, czy spełnione są warunki temperaturowe w domu/mieszkaniu w określonych przedziałach czasowych. Urządzenia są ekologiczne i bezpieczne.
Gdy są wygaszone, nic nie emitują do atmosfery. Zabezpieczenia stosowane w palnikach na pelle, oraz tzw. przerwana linia ognia decydują, że palniki są bezpieczne.
Jaki palnik wybrać?
Zapewne dobry, najlepiej palnik z pełnym auto czyszczeniem, aby nie był wrażliwy na jakość pelletu, bo coraz trudniej o dobry pellet. No ale jaki? Rynek oferuje wiele konstrukcji i niby każdy dostępny palnik jest bezobsługowy. Obrotowy, z ruchomym rusztem, z rusztem typu schodkowego czy inny? Każdy musi to rozważyć sam. Różnią się konstrukcją, stopniem skomplikowania i podejściem do serwisu.
Firma ECO-PALNIK z czystym sumieniem może polecić palniki z ruchomym rusztem. W tym roku wszystkie palniki naszej firmy otrzymały nową funkcjonalność: prostotę budowy i nietypowe podejście do serwisu.
Co wyróżnia palniki na pellet marki ECO-PALNIK?
Prostota budowy i niezawodność w działaniu.
Prosta budowa wiąże się ze sposobem rozkładania palnika na części. Palnik składa się ze stanowiącego osobny zespół wydzielonego paleniska z płytą mocującą i korpusem, zespołu głównego palnika i zespołu ruchomego rusztu. Zespół główny palnika zawiera układ podawania paliwa, układ zapłonowy i układ nadzoru nad paleniem. Palnik, jak i każdy element, można rozebrać na potrzeby serwisu czy wymiany bez użycia narzędzi albo z pomocą śrubokrętu gwiazdkowego. Podzespoły są spięte ze sobą za pomocą sprzączek, po rozpięciu których można wyjąć szufladę zespołu ruchomego rusztu wyposażonego w szwajcarski napęd BELIMO.
Po odpięciu dwóch kolejnych klamerek można zdemontować zespół główny palnika, aby przeczyścić fotokomórkę czy też wymienić zapalarkę, jeśli kiedykolwiek zajdzie taka potrzeba. Urządzenia są tak pomyślane, aby taki mniej czy bardziej skomplikowany serwis można było zrobić we własnym zakresie, bez użycia narzędzi. Dziś koszt dojazdu serwisanta do klienta bywa większy niż czas poświęcony na serwis. Dlatego tak ważna jest konstrukcja urządzenia.
Najważniejsza dla nas jest jakość urządzeń oraz niezawodność w działaniu.
Co wyróżnia nasze palniki na pellet?

Urządzenia firmy ECO-PALNIK są dedykowane do modernizacji istniejących instalacji centralnego ogrzewania bez konieczności wprowadzania kosztownych zmian w dotychczasowej instalacji. Produkowane również jako źródło ciepła w wielu kotłach na pellet krajowej produkcji.
Skupiamy się na tym, aby palniki wyróżniała prosta konstrukcja, dzięki której niektóre części palnika jesteśmy w stanie wymienić bez użycia narzędzi oraz łatwy serwis który klient może zrobić pod nadzorem producenta. Najważniejsza dla nas jest jakość urządzeń oraz niezawodność.
Przy zastosowaniu naszego palnika kocioł nie wymaga stałego nadzoru. Dodatkowo pellet nie wymaga też specjalnych warunków przechowywania, nie brudzi pomieszczeń, nie zawiera żadnych substancji szkodliwych, nie powoduje przykrych zapachów.
Jak to zrobić?
Modernizację istniejącego kotła należy powierzyć fachowcom z doświadczeniem, którzy do drzwiczek lub korpusu kotła, dobiorą odpowiedni palnik i go zamontują.
Co ważne, instalując palnik, użytkownicy domowych kotłowni nie pozbawiają się możliwości awaryjnego palenia drewnem na ruszcie tradycyjnym.
Jak to działa?
Moc palnika jest automatycznie dopasowana do zapotrzebowania na ciepło budynku. Palniki na pellet są pełnymi automatami, same się rozpalają, pracują paląc z mocą znamionową, modulowaną bądź minimalną lub się wygaszają, gdy nie ma zapotrzebowania na ciepło. Gdy są wygaszone, nic nie emitują do atmosfery. Zabezpieczenia stosowane w palnikach na pellet oraz tzw. przerwana linia ognia decydują, że palniki są bezpieczne.
Nasi eksperci zawsze służą pomocą w odpowiednim doborze oraz konfiguracji palnika, oraz chętnie udzielą wszelkich informacji.

ECO-PALNIK Sp. z o.o.
ul. Kolejowa 33
29-100 Włoszczowa
tel.: 41 39 45 518; 794 938 999
e-mail: [email protected]
www.eco-palnik.pl